Jarmuż

Jarmuż
https://pan-centrum.pl/56-izomalt-w-proszku-i-surowce

Jarmuż to odmiana kapusty, która ma bardzo długie i pomarszczone liście zapewniające mu bardzo bogaty wygląd. To właśnie dlatego, dotąd na polskich stołach gościł wyłącznie jako ozdoba półmisków, a po skończonym obiedzie zostawał wyrzucany. Dopiero w ostatnim latach do Polski przyszła moda na jedzenie jarmużu – dodawania go do sałatek, makaronów, kasz, a także przygotowywania z niego koktajli.

Całe szczęście – jarmuż to bowiem ogromna skarbnica wartości odżywczych. Jakich? Przede wszystkim – działa antynowotworowo. Jako warzywo z rodziny kapustnych zawiera mnóstwo sulforafanu, czyli przeciwutleniacza zapobiegającego powstawaniu w naszym organizmie komórek rakowych.

Oprócz tego w jarmużu znajdziemy również luteinę, beta karoten oraz zeaksantynę. Te tajemniczo brzmiące substancję, też są przeciwutleniaczami, a co za tym idzie działają antynowotworowo. Jarmuż dobrze wpływa też na nasz układ sercowo-naczyniowy.

Dominującym pierwiastkiem w jego składzie jest bowiem potas, regulujący ciśnienie tętnicze. Z pewnością więc jarmuż jest zbyt wartościowy, aby używać go wyłącznie do ozdoby.

Pizzeria Andrespol