Przemysł lekki w Pabianicach

Przemysł lekki w Pabianicach

Łódź kojarzy się Polakom zazwyczaj z wielkim przemysłem, który powstał tam w XIX wieku i który w ostatnich dekadach znacznie podupadł. Podobne skojarzenia mogą budzić również pobliskie Pabianice.

Pabianice to średniej wielkości miejscowość (niecałe siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców), która w XIX wieku była bardzo prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym. Na jej terenie funkcjonowały głównie szwalnie.

W tamtym okresie miasto przeżywało swój „złoty okres”, który jednak jest już historią. Dwie wojny światowe, wysiedlenia, eksterminacja ludności żydowskiej (ta grupa społeczna odgrywała dość istotną rolę w życiu gospodarczym miejscowości), czasy gospodarki centralnie planowanej i „dzika” prywatyzacja silnie odbiły się na lokalnym przemyśle, który na chwilę obecną w niczym nie przypomina tego z czasów świetności.

W dzisiejszych czasach Pabianice są biednym miastem, w którym nadal dominuje przemysł lekki, jednak nie ma on już takiego znaczenia dla gospodarki regionu, jak w miało to miejsce w XIX wieku.

http://sztandar.info transport spedycja poznań